Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czym jest budżet domowy i jak go zaplanować?

25 stycznia 2022 czym jest budżet domowy


Zarządzanie swoimi środkami finansowymi jest bardzo ważne. Niestety wiele osób tego nie robi. Tymczasem wystarczy po prostu prowadzić prosty budżet domowy. To dobry pomysł na to, aby miesięcznie zaoszczędzić nieco więcej pieniędzy. Zatem czym jest budżet domowy i w jaki sposób go prowadzić?

Podstawowe zasady domowego budżetu

Właściwie prowadzony budżet domowy powinien spełniać trzy kryteria. Po pierwsze, powinien być prosty. Oznacza to, że nie musi być on zbyt rozbudowany. Po pewnym czasie trudno będzie taki budżet prowadzić, co może doprowadzić do tego, że w ogóle się tego zaniecha. W domowym budżecie wystarczy zapisywać najważniejsze przychody i koszty. Po drugie, domowy budżet powinien być przyjemny w prowadzeniu. To nieco łączy się z tym, co napisano wcześniej. Jeśli nie będzie zbyt skomplikowany, to jego prowadzenie będzie przyjemne. I po trzecie, budżet domowy powinien być elastyczny. Zawsze może się zdarzyć, że coś pójdzie nie tak, np. zapomni się o jakiś wydatkach. Taka sytuacja nie oznacza od razu, że cały prowadzony budżet już nic nie jest wart.

Planowanie budżetu domowego

Budżet domowy podzielony powinien być na kilka kategorii. Pierwszą z nich są przychody stałe i wydatki stałe. Jeśli chodzi o przychody, to w tej rubryce wpisać należy wszystkie stałe przychody osiągane w miesiącu. Może być to po prostu wynagrodzenie za pracę. Jeśli chodzi o wydatki stałe, to w tej rubryce wpisać trzeba koszty, które ponosi się każdego miesiąca. Mowa tu o czynszu, rachunkach czy ratach kredytów. Dzięki temu szybko można sprawdzić, jaki pozostaje dochód po odjęciu wydatków od przychodów. Druga kategoria to wydatki nieregularne. W tym przypadku mowa jest kosztach, które ponosi się raz bądź kilka razy w roku. Przykładem może być tu składka OC za samochód, koszt wyjazdu na wakacje czy zakup ubrać. Trzecia kategoria to oszczędności i inwestycje. Jest to kategoria, w której wpisuje się kwotę osiąganych oszczędności oraz informacje o tym, gdzie są one lokowane. Mowa tu choćby o np. lokatach.

Narzędzie do prowadzenia domowego budżetu

Wiedząc, czym jest budżet domowy, przejść można do tematu, w jaki sposób go prowadzić. Najważniejsze jest to, że nie jest tu potrzebne żadne skomplikowane narzędzie. Wystarczy zwykły arkusz kalkulacyjny Excel, w którym wszystko ułożyć można sobie czytelnie i przejrzyście. Budżet domowy można prowadzić nawet na zwykłej kartce papieru. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jak wspomniano na początku, ważne, aby było prosto.

Redakcja scapackaging.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach biznesowych i zawodowych. Znajdziesz u nas najświeższe nowinki ze świata biznesu, finansów i inwestycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaką firmę do oklejania samochodów w Warszawie wybrać?
Czym jest obsługa techniczna nieruchomości?
Prawidłowe zabezpieczenie imprez kluczowe dla sukcesu eventów

Jesteś zainteresowany reklamą?