Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czym jest obsługa techniczna nieruchomości?

4 grudnia 2023 Czym jest obsługa techniczna nieruchomości?


Zarządca lub właściciel obiektu komercyjnego zobowiązany jest do zapewnienia sprawności wszystkich instalacji, urządzeń technicznych oraz innych elementów wyposażenia budynku. Aby móc zagwarantować dobre funkcjonowanie i utrzymanie nieruchomości, wykonuje się szereg działań, wchodzących w skład obsługi technicznej. Dowiedz się, na czym polega obsługa techniczna nieruchomości i jakie czynności są w jej ramach realizowane.

Co to jest obsługa techniczna obiektu?

Obsługa techniczna budynku to zespół czynności, które należy na bieżąco wykonywać w nieruchomości, aby zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie, zachować jej wartość oraz zapewnić bezpieczeństwo ludziom. Do istotnych zadań należy utrzymanie dobrego stanu technicznego m.in. instalacji elektrycznych, hydraulicznych, gazowych, systemów alarmowych, systemów wentylacyjnych, przeciwpożarowych, antywłamaniowych. Techniczna obsługa nieruchomości może obejmować również wszystkie czynności mające na celu dostosowanie nieruchomości do aktualnych przepisów przeciwpożarowych. 

W ramach obsługi technicznej w budynku powinno się wykonywać:

  • regularne przeglądy stanu technicznego, monitorowanie i kontrole pracy systemów i urządzeń,

  • bieżące naprawy wszystkich usterek,

  • konserwację i serwis instalacji i urządzeń technicznych w obiekcie,

  • prace remontowe mające na celu dostosowanie obiektu do wymagań przeciwpożarowych,

  • bieżące zapisy do prowadzonej dokumentacji technicznej.

Jak widać, do wykonania tych czynności niezbędna jest ekspercka wiedza, znajomość bieżących przepisów prawa oraz odpowiednie zaplecze, takie jak sprzęt i narzędzia informatyczne. Warto dodać, że w przypadku serwisowania niektórych instalacji (np. gazowych lub elektrycznych) osoba odpowiedzialna za tę czynność powinna mieć odpowiednie uprawnienia.

Wymieniliśmy najważniejsze powody, dla których obsługę techniczną nieruchomości powinno się powierzać wyspecjalizowanym firmom. Jedną z nich znajdziesz na stronie internetowej https://serwis-techniczny.impel.pl/obsluga-techniczna-nieruchomosci/.

Obsługa techniczna budynku realizowana przez firmę zewnętrzną – zalety

Zakres czynności wchodzących w skład obsługi technicznej budynku jest bardzo obszerny, dlatego współpraca z podmiotem zewnętrznym cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Firma zewnętrzna zatrudnia specjalistów z odpowiednim doświadczeniem, wiedzą oraz z wymaganymi uprawnieniami, co pozwoli zapewnić prawidłowe działanie instalacji i urządzeń w obiekcie. A więc procesy w firmie nie zostaną zakłócone z powodu awarii.

Właściciel firmy decydując się na powierzenie odpowiedzialności za stan techniczny swojej nieruchomości podmiotowi zewnętrznemu, zyskuje pewność, że wszystkie obowiązkowe przeglądy zostaną wykonane terminowo, a naprawy i prace konserwatorskie będą robione prawidłowo i na bieżąco.

Kompleksowa obsługa techniczna nieruchomości zagwarantuje nam, że systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracowników i klientów będą zawsze sprawne. Trzeba również zaznaczyć, że prawidłowa obsługa techniczna wpływa na nie tylko na utrzymanie, ale także często na podniesienie wartości nieruchomości.

Redakcja scapackaging.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach biznesowych i zawodowych. Znajdziesz u nas najświeższe nowinki ze świata biznesu, finansów i inwestycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Taryfa celna
Jaką firmę do oklejania samochodów w Warszawie wybrać?
Czym jest obsługa techniczna nieruchomości?

Jesteś zainteresowany reklamą?