Stres w pracy jest powszechnym zjawiskiem, które ma różne źródła, objawy i skutki. Z emocjami tego rodzaju zetknęła się zdecydowana większość osób aktywnych zawodowo. Konsekwencje odczuwania stresu negatywnie wpływają na samopoczucie i produktywność w pracy.
Stres w pracy – czym jest i skąd się bierze?
Stres zawodowy to nieprzyjemne uczucie psychicznego dyskomfortu, który pojawia się w miejscu pracy podczas wykonywania obowiązków służbowych. Przyczyn takiego stanu jest wiele – najczęściej to obawa wynikająca z niesprostania oczekiwaniom przełożonego lub klienta oraz strach przed popełnieniem zauważalnych dla otoczenia błędów. Stres w pracy mogą wywoływać też złe relacje ze współpracownikami, nieodpowiednie traktowanie przez szefa (mobbing), presja czasu i nadmiar obowiązków nierzadko przekładający się negatywnie także na życie prywatne. Nie bez znaczenia są również złe warunki zatrudnienia i brak poczucia stabilności. W niektórych wypadkach stres w pracy wynika z niewłaściwie określonych zadań do wykonania, kiepskiej organizacji w firmie, braku ściśle przydzielonych ról w zespole i pojawiających się na tym tle konfliktów.
Objawy stresu w pracy
Stres w pracy może objawiać się na wiele różnych sposobów. Najczęściej to silna nerwowość, frustracja, zirytowanie, w skrajnych przypadkach połączone z atakami paniki. U wielu osób skutkuje to dekoncentracją, pogorszeniem pamięci, problemem z panowaniem nad emocjami. Na poziomie fizjologicznym stres zawodowy wywołuje przyspieszenie bicia serca, podwyższenie ciśnienia, napięcie mięśni, szybszy oddech. Do tego dojść może pocenie się, drżenie rąk i głosu, trudności z mówieniem. Nierzadkim objawem stresu w pracy są dolegliwości układu pokarmowego – mdłości, ból żołądka, biegunka, torsje.
Stres w pracy i jego konsekwencje
Człowiek, który odczuwa stres zawodowy, ma zdecydowanie zawężoną koncentrację. Trudniej mu się skupić, nie zauważa wielu rzeczy wokół, wolniej myśli, może popełniać błędy, których w normalnych, komfortowych warunkach by nie popełnił. Wszystko to wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne i satysfakcję z wykonywanych zadań. W efekcie pracownik może mieć objawy depresji, cierpieć na bezsenność, odczuwać permanentne zmęczenie, złość, mieć problemy ze zdrowiem fizycznym (migreny, nadciśnienie, choroby serca itp.).
Z drugiej strony skutki stresu odczuwanego przez pracownika wpływają również na działalność firmy. Osoba, którą dopada stres w pracy najczęściej robi wszystko wolniej, ma słabsze wyniki, jej działanie jest mniej efektywne. Coraz niższe zaangażowanie, niechęć, lęk i częstsza nieobecność znacznie osłabiają produktywność, płynność działania i niszczą renomę firmy.