Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jakie są zalety i wady prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

25 stycznia 2022 zalety i wady spółki


Wbrew pozorom Polacy coraz chętniej decydują się na prowadzenie własnego biznesu. Jest to wygodne rozwiązanie, jeśli ktoś chce samodzielnie pracować na własny sukces oraz dochód. Coraz więcej początkujących przedsiębiorców świadomie decyduje się założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka z o.o. – co to właściwie znaczy?

Chociaż znaczną popularnością cieszą się wciąż inne formy działalności, to z dnia na dzień na prowadzenie spółki z o.o. decyduje się coraz większe grono polskich przedsiębiorców.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać założona oraz prowadzona z równym powodzeniem zarówno przez jedną osobę, jak i przez kilka osób nazywanych wspólnikami. Co więcej, spółka z o.o. ma osobowość prawną oraz jest zarządzana nie tylko przez wspólników, ale także powołany zarząd. Jako że spółka z o.o. jest spółką kapitałową, należy pamiętać, jak ważną kwestię stanowi kapitał wprowadzony do spółki jako baza początkowa.

Założenie spółki z o.o.

Wciąż pośród społeczeństwa istnieje mit stwierdzający, że założenie oraz prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest trudnym i kosztownym wyzwaniem. Faktycznie trzeba pamiętać o pewnych niezmiennych kwestiach, niemniej jednak wcale nie jest to zajęcie problematyczne.

Funkcjonowanie spółki określa kodeks spółek handlowych, zaś do jej założenia niezbędne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. W akcie znajdują się dane kontaktowe spółki, wspólników, ich udziału w spółce, a także oszacowanie kapitału wartościowego.

Przystępując do prowadzenia spółki z o.o., nie można zapomnieć, że ta forma prawna jak każda inna ma wady oraz zalety.

Zalety i wady spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Ogromną zaletą, jaka niejednokrotnie jest wymieniana przy prowadzeniu spółki jest ograniczona odpowiedzialność prawna wspólników i członków zarządu.

Znaczy to nie mniej i nie więcej niż fakt, że ewentualne niepowodzenia spółki nie odbijają się znacząco na wspólnikach. Jedyne obciążenie za długi spółki, jakich wspólnicy mogą doświadczyć, dotyczy zajęcia wprowadzonego kapitału. Natomiast majątki osobiste wspólników są całkowicie bezpieczne. Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku zarządu, jednak przy dobrej organizacji odpowiedzialność za długi spółki może zostać całkowicie anulowana.

Istotą wadą spółki z o.o. jest podwójne opodatkowanie. Należy bowiem pamiętać, że podatek musi uiścić zarówno sama spółka (CIT), jak również wspólnicy (PIT). O ile jednak od dochodu wspólników podatek trzeba uiścić i basta, o tyle w przypadku spółki można ten obowiązek legalnie ominąć. Wystarczy wykazać brak dochodów spółki, co można uczynić na kilka sposobów.

Redakcja scapackaging.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach biznesowych i zawodowych. Znajdziesz u nas najświeższe nowinki ze świata biznesu, finansów i inwestycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Taryfa celna
Jaką firmę do oklejania samochodów w Warszawie wybrać?
Czym jest obsługa techniczna nieruchomości?

Jesteś zainteresowany reklamą?