Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jaki telewizor kupić? Oto najważniejsze parametry ekranu TV

25 kwietnia 2022 Jaki telewizor kupić

Wybór nowego telewizora to nie lada wyzwanie. Obecnie mamy do wyboru masę modeli, które różnią się pod wieloma względami: budową, parametrami czy systemem operacyjnym. Producenci zaskakują nas nowościami kilka razy w roku, przez co bardzo łatwo można się pogubić. Sprawdźmy, jakie są najważniejsze parametry ekranu telewizora.

Jaki wybrać telewizor? Jakie parametry ekranu wziąć pod uwagę?

Wiele osób jest przekonanych, że im większy telewizor, tym lepiej. Prawda wygląda jednak nieco inaczej. Rozmiar sprzętu powinien być dopasowany do pomieszczenia, w którym zostanie ulokowany. Jeśli mamy niewielki salon, umieszczenie w nim telewizora o przekątnej 75 cali to duża przesada. Oglądanie programów telewizyjnych nie będzie żadną przyjemnością, a wręcz przeciwnie – powodującą ból oczu męczarnią. Jak dobrać właściwy rozmiar telewizora? Najlepiej kierować się odległością pomiędzy urządzeniem a widzem. Przykładowo: biorąc pod uwagę model 49-calowy, dogodną odległością będzie od 1,95 do 3,90 m. Jeśli chodzi o tak potężny telewizor jak 75 cali, odległość od ekranu powinna wynosić natomiast od 3 do 6 m.

LCD, LED, a może OLED? Jaki typ telewizora będzie dobrym wyborem?

Jeśli zdecydowaliśmy już, jaki rozmiar przekątnej będzie dla nas najlepszy, pora na wybór typu telewizora. Główne rodzaje odbiorników, które dostępne są obecnie na rynku, to LCD, LED, OLED i QLED.

Jeśli zdecydujemy się na telewizor OLED, możemy mieć pewność, że obraz będzie prezentował się doskonale pod względem odwzorowania głębokości czerni i kolorów. Na uwagę zasługują również pięknie uchwycone kontrasty. Technologia ta jednak najczęściej stosowana jest w większych modelach – od 55 cali w górę.

O QLED można powiedzieć, że jest to tak naprawdę dawny model LCD, jednak o wiele lepszy, ponieważ zapewniający znakomite kolory i jasność dzięki tzw. kropkom kwantowym. QLED to naprawdę bardzo dobry wybór, jeśli jesteś miłośnikiem kina w najlepszej odsłonie.

Jaką rozdzielczość i częstotliwość odświeżania wybrać?

Obecnie wyróżnia się cztery rodzaje rozdzielczości: HD Ready – 1366 × 768; Full HD – 1920 × 1080; 4K UHD – 3840 × 2160 i 8K UHD – 7680 × 4320. Jeśli chcemy liczyć na dobrą jakość obrazu, powinniśmy celować w Full HD. Osoby, które pragną jeszcze lepszych doznań podczas seansu, mogą zdecydować się na 4K lub 8K, jednak taki sprzęt będzie oczywiście droższy.

Jeśli chodzi o częstotliwość odświeżania, warto wiedzieć, że im większa jest jej wartość, tym wyświetlany obraz będzie bardziej płynny. Standard 60 Hz będzie dobrym wyborem dla osób, które najczęściej oglądają telewizję naziemną lub cyfrową albo filmy i seriale. Natomiast w przypadku miłośników gier oraz e-sportu odpowiedniejsza będzie częstotliwość 100 Hz.

INEA  telewizja skrojona na miarę potrzeb użytkowników

INEA telewizja światłowodowa może być przez dowolnie konfigurowana. Dzięki temu oglądamy wyłącznie to, na co mamy ochotę. Wystarczy uruchomić bezprzewodowy dekoder, aby korzystać z najlepszej telewizji HIWAY.

INEA telewizję światłowodową możemy dopasować do swoich zainteresowań. Wybieramy interesujące nas paczki tematyczne kanałów. Możemy zdecydować się na kanały sportowe, dokumentalne, muzyczne, dziecięce czy informacyjne. Co najważniejsze – jeśli znudzą nam się wybrane kanały, możemy w następnym miesiącu wybrać inne paczki. Telewizja HIWAY to również nowoczesne funkcje, takie jak wypożyczalnia filmów online, jakość 4K oraz Multiroom – możliwość oglądania kanałów nawet na 5 telewizorach w tym samym czasie.

Redakcja scapackaging.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach biznesowych i zawodowych. Znajdziesz u nas najświeższe nowinki ze świata biznesu, finansów i inwestycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Filtry do oczyszczaczy powietrza - co powinno się o nich wiedzieć?
sklep internetowy

Jesteś zainteresowany reklamą?