„Jak uzyskać leasing na samochód ciężarowy?” to kluczowe pytanie, które pojawia się w wielu przedsiębiorstwach. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.
Szeroka oferta
W obecnych czasach leasing samochodu ciężarowego oferowany jest w bardzo wielu zróżnicowanych firmach leasingowych. Wśród nich można na przykład wymienić MAN FS. Leasing tego rodzaju dotyczy przede wszystkim samochodów ciężarowych, ale także pojazdów transportu ciężkiego. Ta grupa pojazdów obejmuje modele, których dopuszczalna masa przekracza trzy i pół tony. Jednak wśród nich można wskazać także wszelkie pojazdy o bardziej wyspecjalizowanym charakterze.
Oferty leasingowe
Oferty leasingowe w poszczególnych firmach leasingowych mogą się między sobą różnić podstawowymi warunkami. Wiele przedsiębiorstw w swojej ofercie ma zarówno pojazdy nowe, jak i używane. MAN FS oferuje bardzo korzystne warunki zawieranych umów. Zazwyczaj średnia wartość realizowanych transakcji związanych z leasingiem samochodu ciężarowego wynosi dwieście tysięcy złotych.
Okres leasingu
Podczas planowania zawarcia umowy leasingu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na czas jej trwania. Może być on zależny od wybranego rodzaju leasingu. Wśród rodzajów leasingu, które są w obecnych czasach oferowane przez przedsiębiorstwa leasingowe, można wskazać zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy. Leasing operacyjny zazwyczaj zawierany jest na okres minimum dwóch lat, natomiast leasing finansowy to minimum pół roku. Maksymalna granica czasu trwania obu rodzajów leasingu to zazwyczaj sześćdziesiąt miesięcy.
Wpłata własna
Leasing samochodu ciężarowego w poszczególnych przedsiębiorstwach może się między sobą różnić także wysokością wpłaty własnej, która zazwyczaj jest elementem niezbędnym w całym procesie. Wysokość wpłaty własnej zazwyczaj waha się od pięciu do czterdziestu pięciu procent. Jednak w niektórych firmach może ona wynosić również zero złotych. Warto rozważyć wszystkie zalety oraz wady poszczególnych rozwiązań, ponieważ na pewno będą miały one znaczący wpływ na wysokość rat leasingowych przez cały okres trwania umowy.
Warianty leasingu
W przypadku prób uzyskania leasingu duże znaczenie ma także zdecydowanie się na poszczególny wariant takiego rozwiązania. W obecnych czasach leasing dostępny jest zarówno z oprocentowaniem stałym, jak i zmiennym. Leasing dostępne jest w formie złotowej lub walutowej, a nawet denominowanej. Natomiast same raty mogą być w formie równej lub malejącej. Wybór poszczególnych rozwiązań powinien odnosić się do specyfiki firmy decydującej się na leasing, a także do jej aktualnych możliwości finansowych.
Procedury
Zawarcie umowy leasingu może odbywać się zarówno w wersji standardowej, jak i uproszczonej. Wersja uproszczona obejmuje dostarczenie wszelkich niezbędnych dokumentów, wśród których wskazuje się dokumenty rejestrowe oraz dowody osobiste reprezentantów. Natomiast standardowa wersja całej procedury wymaga również przedłożenia wskazanych dokumentów finansowych, które będą poświadczeniem stanu finansów w danym przedsiębiorstwie.