Studia to wyjątkowy i bardzo wartościowy czas w życiu młodego człowieka. Podczas ich trwania w murach uczelni żak zdobywa niezbędną wiedzę kierunkową, natomiast poza nimi życiowe doświadczenie. Cennym przeżyciem jest także pierwsze zatrudnienie podejmowane w trakcie studiów, które nie tylko pozwala zarobić pieniądze, ale także uczy organizacji i odpowiedzialności.
Jak połączyć naukę z pracą?
Dla wielu osób zdaje się to być wręcz awykonalnym, by przygotowywać się do kolokwiów, a równocześnie kelnerować w restauracji, czy odbierać telefony w call center. Jest to jednak codzienność wielu studentów, którzy z różnych powodów decydują się na podjęcie zatrudnienia w trakcie nauki na uczelni wyższej. Jak udaje im się łączyć wszystkie obowiązki? Podstawą są oczywiście chęci, ale niezbędna jest dobra organizacja i samozaparcie. Pracodawcy wielu branż chętnie przyjmują studentów ze względu na niższe koszty zatrudnienia, ale też zapał młodych ludzi. Nietrudno zatem, zwłaszcza w dużych miastach akademickich, znaleźć posadę z elastycznym grafikiem, którą z powodzeniem można połączyć z zajęciami na uczelni. Studenci najczęściej dorabiają sobie w gastronomii, w różnego rodzaju sklepach, w firmach zajmujących się telefoniczną obsługą klienta, a także udzielając korepetycji, opiekując się dziećmi czy rozdając materiały reklamowe.
Dlaczego warto pracować podczas studiów?
Oczywistym jest, że młodzi ludzie podejmują zatrudnienie głównie ze względów ekonomicznych. Nawet jeśli nadal mieszkają z rodzicami lub ci sponsorują im naukę i zakwaterowanie w innym mieście, to dodatkowy zastrzyk gotówki na własne potrzeby zawsze się przydaje. Jednak wiele młodych osób zastanawia się jak połączyć studia z pracą również po to, by zdobywać doświadczenie niezbędne w przyszłej karierze zawodowej. Wszakże każde, nawet z pozoru najprostsze zajęcie kształtuje charakter, uczy odpowiedzialności i pozwala nabyć pewne umiejętności, na przykład sprzedażowe. Właśnie z tego względu pracodawcy chętniej zatrudniają absolwentów, których CV nie świeci pustką i doceniają to, że ktoś już w czasie studiów wykazywał się pracowitością i niewątpliwie bardzo dobrą organizacją.
Pierwsza praca zapada w pamięć na całe życie, pozwala zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia. Nawet jeśli polega na robieniu hamburgerów w popularnej restauracji sieciowej, czy roznoszeniu ulotek to jest wartościowym przeżyciem, nie tylko pod kątem finansowym. Wszakże życiowe lekcje, które wyciąga się z doświadczeń są o wiele cenniejsze niż pieniądze.