Oszczędzanie pieniędzy kojarzy się większości osób niezbyt przyjemnie. Oszczędzanie to zaciskanie pasa, a więc musimy sobie czegoś odmówić, abyśmy mogli kupić coś droższego. Jednak wcale nie musi tak być. Wystarczy podejść do sprawy bardziej rzeczowo i odkładać mniejsze kwoty, które nie będą odczuwalne.
Jak oszczędzać pieniądze?
Oszczędzanie może być przyjemne, jeśli je dobrze zorganizujemy. Na co dzień możemy odkładać drobne sumy pieniędzy, które przydadzą się na wakacje lub na zakup czegoś droższego. Dobrym pomysłem jest odkładanie przez całą rodzinę monet o nominale 5 złotych. W ciągu miesiąca może uzbierać się niezła sumka. Możemy też zarządzić, że w każdy piątek odkładamy do skarbonki 50 lub 100 złotych. Nie muszą to być duże sumy. Ważne jest to, aby wyrobić w sobie nawyk odkładania pieniędzy.
Ciekawą propozycją jest stworzenie sobie dodatkowych portfeli, do których będziemy odkładać pieniądze na konkretny cel. Możemy stworzyć sobie portfel na wakacje, do którego będziemy regularnie wkładać jakąś kwotę. Drugi portfel może być na zakup auta. Każda zaoszczędzona i odłożona złotówka sprawi, że podczas zakupu będziemy musieli znacznie mniej wydać.
Jak oszczędzać na co dzień?
Znaczne oszczędności możemy uzyskać, jeśli zaczniemy kontrolować zakupy spożywcze. Chodzenie po marketach bardzo często wiąże się zakupami produktów, których nie potrzebujemy i kupiliśmy je pod wpływem chwili. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie listy zakupów, z którą udamy się do sklepu. Wówczas wydamy znacznie mniej i będziemy pewni, że niczego w domu nam nie zabraknie.
Możemy oszczędzać także na rachunkach za prąd i wodę. Sprawdzajmy, czy na pewno światło pali się tylko wtedy, gdy jest potrzebne. Bardzo często w pokoju, w którym nikogo nie ma jest zapalona lampa lub telewizor. To samo dotyczy wody, którą możemy oszczędzać podczas zmywania czy kąpieli.
Oszczędzanie to sama przyjemność
Odkładanie pieniędzy na jakiś konkretny cel jest bardzo przyjemne. Możemy kontrolować miesięcznie, jaką kwotę już mamy i ile brakuje nam do osiągnięcia celu. Ważne jest także to, aby oszczędności nauczyć dzieci.
Banki oferują swoim klientom ciekawe formy oszczędności. Możemy ustalić z bankiem, że co miesiąc z wypłaty będzie przelewał on określoną kwotę na konto oszczędnościowe. My tego nie odczujemy, a po pewnym czasie na koncie urośnie spora suma, którą będziemy mogli w coś zainwestować. Jeśli podejdziemy do oszczędzania z pozytywną energią, to będziemy zadowoleni, że potrafimy dobrze gospodarować pieniędzmi i mamy środki na dodatkowe przyjemności.