scapackaging.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

BiznesPraca

Gdzie i jak założyć firmę?

Gdzie i jak założyć firmę?

Założenie własnej działalności pozwala pracować na własny rachunek. Stajemy się niezależni i jesteśmy szefem dla siebie. Od tej pory wszystko zależy od nas. Jak założyć firme i gdzie można to zrobić?

Pomysł na biznes

Podjęcie decyzji o założeniu własnej działalności oznacza jedno – należy przygotować biznesplan. Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się porzucić dotychczasową pracę, najpierw przeanalizujmy, czy mamy wystarczające środki na działalność. Liczy się również dobry pomysł i analiza rynku. Najważniejsze to stworzenie planu, w którym sprawdzimy, czy na pewno jesteśmy gotowi, aby osiągnąć sukces jako przedsiębiorcy. Biznesplan możemy stworzyć sami lub możemy zatrudnić fachowców, którzy pomogą nam w przygotowaniu tego projektu.

Jak założyć firmę?

Jeśli mamy biznesplan, środki finansowe i pomysł na firmę, to kolejnym krokiem jest otwarcie działalności gospodarczej. Jak możemy to zrobić? Są trzy sposoby. Pierwszy z nich to wypełnienie wniosku online. Wysłanie wniosku drogą elektroniczną wymaga posiadania podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Jeśli nie posiadamy jednej z tych rzeczy, to możemy udać się do urzędu miejskiego i tak na miejscu możemy wypełnić i złożyć wniosek. Jest także trzecia możliwość – wysłanie wniosku tradycyjną pocztą. Wniosek o otwarcie działalności gospodarczej nie jest trudny do wypełnienia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości możemy poprosić o pomoc urzędnika, który podpowie nam, co w danym miejscu należy wpisać. Wraz z wnioskiem możemy od razu zgłosić naszą firmę do ZUS i do US, co pozwoli nam oszczędzić czas.

Jak prowadzić firme?

Prowadzenie firmy z pozoru może wydawać się łatwą i przyjemną sprawą. Jednak działalność gospodarcza to duża odpowiedzialność. Przede wszystkim należy prowadzić księgowość. W tym celu powinniśmy wybrać biuro rachunkowe, które zajmie się sprawami księgowymi, ZUS-em i urzędem skarbowym. Korzystanie z usług księgowej nie zwalnia nas z obowiązku pilnowania swoich spraw. Zawsze należy sprawdzić, czy składka ZUS została zapłacona i czy zaliczka na podatek została przelana na konto urzędu skarbowego. Prowadzenie firmy wymaga dyscypliny i zorganizowania. Musimy cały czas kontrolować towar, który sprzedajemy. Jeśli oferujemy usługi, to muszą być one świadczone na najwyższym poziomie. Musimy brać pod uwagę także działania konkurencji. Dlatego zawsze warto śledzić to, co dzieje się na lokalnym i ogólnopolskim rynku. Niektóre działalności wymagają podnoszenia kwalifikacji i o tym też nie możemy zapomnieć, nawet jeśli mamy swoich stałych klientów.

Udostępnij