Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Dlaczego warto inwestować w startup?

4 kwietnia 2022 inwestycje w startup


W debacie publicznej niewiele mówi się o startupach. Tymczasem podmioty te, choć z reguły niewielkie, to jednak istotnie wpływają na funkcjonowanie gospodarki. I choć ich wpływ do PKB jest na samym początku dość mały, to jednak z biegiem czasu to one kształtują gospodarkę w Polsce.

Czym jest startup?

Aby zrozumieć, dlaczego inwestycje w startup są tak ważne, warto zastanowić się, co to jest startup i jaki ma wpływ na ogólnokrajową gospodarkę. Otóż jest to najczęściej dość niewielki podmiot gospodarczy, który wprowadza pewną innowację na rynku. W związku z tym, że istnieje on stosunkowo krótko, jakiekolwiek inwestycje są w jego przypadku bardzo ryzykowne. Niemniej, jeśli działania startupu okażą się korzystne dla rynku, to najprawdopodobniej doprowadzą one do znaczącego zwiększenia wartości firmy. Naturalnie przełoży się to na wyższe zyski podmiotów, które weń inwestowały.

Pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze

Co ciekawe, inwestycje w startupy mogą być realizowane przez praktycznie każdego, począwszy od osób fizycznych, a skończywszy na dużych przedsiębiorstwach. Podmioty finansujące działanie startupów nazywane są często „aniołami biznesu”, gdyż – mając doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej – mogą sfinansować najbardziej kosztowny etap rozwoju startupu. Oczywiście, aby do takiej inwestycji doszło, „anioł” musi w danym przedsiębiorstwie widzieć określone perspektywy. Istnieje przecież ryzyko utraty wniesionego kapitału.

Wpływ na innowacje

Oczywiście osoba wspierająca startupy może zapisać się złotymi zgłoskami w danej branży. Nie o to jednak chodzi! Inwestycje w początkujące na rynku przedsiębiorstwa zmuszają konkurencję do wprowadzenia dodatkowych i innowacyjnych rozwiązań. Mówiąc wprost – inwestycje te pobudzają rynek (a zwłaszcza konkretną branżę) do znacznej poprawy jakości oferowanych usług. Finalnie poprawę tą odczują klienci. którzy dzięki temu będą mogli skorzystać z innowacji.

Obniżka cen

Inwestycje w startupy prowadzą również do znacznych spadków cen! Jeśli bowiem pojawi się firma, która – dzięki zainicjowanym innowacjom – stworzy coś w sposób lepszy lub efektywniejszy, to podmioty oferujące podobne usługi, będą musiały obniżyć ich ceny. Tylko w ten sposób staną się one konkurencyjne wobec startupu, który w przeciwnym razie mógłby zyskać nad nimi coraz większą przewagę.

Podsumowując, inwestowanie w początkujące firmy nie tylko prowadzi do zysku finansowego, ale też umożliwia wdrożenie w naturalny sposób zmian, których twórcą i projektantem była osoba odpowiedzialna za powstanie startupu.

Redakcja scapackaging.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach biznesowych i zawodowych. Znajdziesz u nas najświeższe nowinki ze świata biznesu, finansów i inwestycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Filtry do oczyszczaczy powietrza - co powinno się o nich wiedzieć?
sklep internetowy

Jesteś zainteresowany reklamą?