Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Co to jest obligacja?

25 stycznia 2022 obligacja


Obligacje są papierami wartościowymi często polecanymi dla osób, które są początkującymi inwestorami. Jest to spowodowane tym, że obligacje są jedną z bezpieczniejszych form inwestowania kapitału. Tego typu inwestycje nie są jednak pozbawione ryzyka, warto więc posiadać wiedzę, co to jest obligacja.

Obligacja, czyli forma pożyczki

Obligacje są papierami wartościowymi. Podmiot emitujący obligacje (emitent) stwierdza, że jest dłużnikiem tego, kto zakupił obligacje. Emitent obligacji gwarantuje, że po upływie czasu określonego w obligacji, spełni dane świadczenie wobec jej właściciela. Można więc stwierdzić, że właściciel obligacji jest wierzycielem podmiotu emitującego papiery wartościowe. Zauważyć więc należy, że kupno obligacji jest formą pożyczki. Jest to korzystne rozwiązanie dla podmiotów, które nie mają możliwości uzyskania kredytu z banku. Podmiot decydujący się na kupno obligacji powierza ich emitentowi kapitał, natomiast po jakimś czasie fundusze wracają do inwestora, ponieważ podmiot emitujący zwraca dług.

Co może zyskać inwestor?

Najczęściej stosowaną formą wynagrodzenia dla inwestora są odsetki. Emitent może również zaoferować inwestorowi zamianę obligacji na akcje. Inną formą zysku inwestora może być też oferta wykupu obligacji po cenie niższej od ceny nominalnej.

Jakie obligacje kupić?

Rozważając kupno obligacji należy zwrócić uwagę, kto jest podmiotem emitującym. Obligacje emituje Skarb Państwa, samorządy terytorialne lub przedsiębiorstwa. Wybierając obligacje, należy rozważyć ryzyko, jakie niesie inwestowanie w akcje przedsiębiorstw o kiepskiej reputacji. Kupno akcji takiego przedsiębiorstwa może być korzystne, ale niesie ono też ryzyko utraty kapitału. Zaznaczyć należy, że warto inwestować w obligacje, które są emitowane przez znane przedsiębiorstwa. W tym przypadku prawdopodobnie nie uzyska się tak spektakularnych korzyści, jak inwestycja w obligacje np. zadłużonego podmiotu, ale będzie to jednak zysk pewniejszy. Niewątpliwie najmniej ryzykowne jest inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa. Termin wykupu obligacji może być różny, od kilku miesięcy do kilkudziesięciu lat. Kupując obligacje należy też zwrócić uwagę na klauzule umożliwiające np. wcześniejszy wykup obligacji.

Obligacje mogą nieść korzyści dla emitenta oraz inwestora. Emitent otrzymuje kapitał, niezbędny do realizacji celów związanych z działalnością podmiotu. Inwestor natomiast może liczyć na zysk w postaci np. odsetek. Z tego powodu obligacje są bardzo popularną formą inwestycji.

Redakcja scapackaging.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach biznesowych i zawodowych. Znajdziesz u nas najświeższe nowinki ze świata biznesu, finansów i inwestycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kredyt
naczynia liturgiczne
mity na temat faktoringu

Jesteś zainteresowany reklamą?