Wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, ale chcesz mieć natychmiastowy dostęp do gotówki? Zależy Ci na tym, żeby środki nie były zamrożone, a mogły dalej pracować? W Twoim przypadku sprawdzi się faktoring. To sprzedaż nieopłaconych jeszcze faktur firmie faktoringowej – która szybko przeleje Ci pieniądze na konto. Sprawdź, jakie są najczęstsze mity na temat tej usługi finansowej!
Mit nr 1: faktoring jest tylko dla dużych firm
Kiedyś rzeczywiście mogło to tak wyglądać – kiedy usługa była oferowana jedynie przez banki. Dziś wiele się zmieniło! Faktoring pozabankowy, np. od PragmaGO, jest dostępny dla każdej firmy bez względu na branżę, liczbę zatrudnionych pracowników itp. Większość klientów to przedsiębiorstwa z sektora MŚP – nierzadko start-upy czy biznesy całkiem nowe na rynku.
Faktoring jest zatem doskonałą alternatywą dla usług bankowych. Może być ponadto uzyskany online bez żmudnych formalności czy spotkań w siedzibie firmy. Dzięki temu pozwala oszczędzić sporo czasu i skupić się na prowadzeniu biznesu.
Mit nr 2: faktoring jest bardzo drogi
Firma faktoringowa wypłaca środki natychmiast w zamian za prowizję. Koszty w większości przypadków są jednak porównywalne z tymi, z którymi trzeba się liczyć np. przy kredycie obrotowym. Zanim skorzystasz z faktoringu, doskonale poznasz ponadto warunki. Są one zależne m.in. od kwoty finansowania.
W ogromnej większości przypadków natychmiastowy dostęp do gotówki przynosi jednak znacznie większe korzyści, np. możliwość skorzystania z atrakcyjnej oferty rynkowej, która szybko się zwróci.
Mit nr 3: faktoring źle wpływa na wizerunek firmy
Jeżeli korzystasz z faktoringu, masz regularny dostęp do bieżącej gotówki. Jesteś więc rzetelnym przedsiębiorcą, który opłaca każdy wydatek na czas. Zapewniasz ponadto swojej firmie płynność finansową, a to ogromna zaleta na rynku.
Pamiętaj także, że dzięki temu Twoi kontrahenci mogą opłacać faktury z odroczonym terminem płatności – a to znacznie zwiększa Twoją atrakcyjność jako partnera biznesowego.
Mit nr 4: faktoring jest dla firm z problemami
Faktoring jest dla tych przedsiębiorców, którzy wiedzą, że pieniądze muszą pracować – i nie chcą czekać nawet kilkadziesiąt dni, aż kontrahent opłaci fakturę. Dzięki temu zamiast zamrożonej gotówki uzyskują środki, którymi mogą nadal obracać.
Ta usługa nie jest więc przeznaczona tylko dla firm, które mają chwilowy problem z zatorami płatniczymi. To przede wszystkim rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym zależy na płynności finansowej.
Mit nr 5: faktoring to windykacja należności
Faktoring jest całkowicie inną usługą – NIE JEST windykacją czy kupowaniem długów. Celem jest uzyskanie zamrożonej gotówki, gdy faktura nie jest jeszcze przeterminowana. Chodzi po prostu o to, by nie czekać, aż kontrahent przeleje pieniądze. Aby móc przekazać zobowiązanie PragmaGO, faktura musi mieć jeszcze minimum 7 dni do terminu płatności.
Chcesz dowiedzieć się więcej o faktoringu? Sprawdź artykuł: https://pragmago.pl/porada/faktoring/