Restrukturyzacja małych gospodarstw to dwukierunkowe wsparcie, które udzielane jest małym gospodarstwom rolnym. Na wsparcie mogą jednak liczyć wyłącznie podmioty, które spełnią określone wymagania. Jak program pomocy zmieni się w 2023 roku?
Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych – pojęcie i podstawa prawna
Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego prowadzona może być na podstawie ustawy z dnia 15 maja 2015 roku prawo restrukturyzacyjne, znajduje ono bowiem swoje zastosowanie względem przedsiębiorców w rozumieniu kodeksu cywilnego. Rolnicy zaś, którzy prowadzą działalność gospodarczą we własnym imieniu, są w świetle tych przepisów przedsiębiorcami. Z drugiej jednak strony, jeżeli w stosunku do podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne nie jest prowadzone postępowanie restrukturyzacyjne, a także wtedy, gdy nie znajduje się on w likwidacji i upadłości można prowadzić restrukturyzację w oparciu o zasady określone w ustawie z dnia 9 listopada 2018 roku o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne.
Czym jest zatem restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych? Definiowana jest ona jako dwukierunkowe wsparcie udzielane małym gospodarstwom rolnym w ramach Wspólnej Polityki Rolnej tzw. WPR, czyli przedsięwzięć sektora rolnego w ramach Unii Europejskiej.
Kto może skorzystać z restrukturyzacji małych gospodarstw rolnych?
Wsparcie oferowane w ramach restrukturyzacji małych gospodarstw rolnych mogą otrzymać tylko określone podmioty, a co więcej przyznawane jest ono konkretnej osobie i na konkretne gospodarstwo. Warto także dodać, że premię w ramach wsparcia może otrzymać wyłącznie jeden ze współmałżonków, bez względu na to, czy małżonkowie prowadzą gospodarstwo razem, czy też odrębne dwa gospodarstwa.
Wsparcie przyznawane jest wnioskodawcy, który:
- prowadzi działalność rolniczą w celach zarobkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego w rozumieniu kodeksu cywilnego, o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha lub nieruchomości, która służy do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników,
- posiada gospodarstwo rolne o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 13 tys. euro,
- przedstawi biznesplan, który dotyczy restrukturyzacji gospodarstwa.
Podmiot, który otrzyma wsparcie zobowiązuje się ponadto do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie, którego dotyczy restrukturyzacja przez okres co najmniej pięciu lat od dnia wypłaty pierwszej raty.
Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych 2023
Z opublikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informacji wynika, że w 2023 roku zmianie ulegną niektóre zasady w ramach proponowanych dofinansowań. Jedna z nich dotyczy projektu restrukturyzacji małych gospodarstw – w 2023 roku nie będzie prowadzony nabór na modernizację w obszarach A, B, C i D, ale jedynie E i F, czyli „nawadnianie w gospodarstwie” i „zielona energia w gospodarstwie”.
Materiał zewnętrzny